נשירת שיער – מה עושים?

נשירת שיער וסיבותיה

מחזור החיים של שיער הקרקפת נמשך 3 – 2  שנים. כל שערה גדלה בממוצע כסנטימטר בחודש. 90% משיער הראש נמצא במחזור חיים של גדילה ושאר 10% האחוזים נמצאים במחזור חיים של דעיכה. לפיכך, נורמלי לאבד שיער כל יום משום שזה חלק ממחזור החיים של השערה.

נשירת שיער מוגדרת כהפרת האיזון בן השערות הצומחות לשערות הדועכות. באם ישנה נשירה של למעלה מ – 100 שערות ביום אז אנו במצב של איבוד שיער.

מהן הסיבות לנשירת שיער?

1.      תורשה – זוהי הסיבה השכיחה ביותר לנשירה בקרב גברים (Androgenetic Alopecia) אך יכולה להופיע גם בנשים. נשירה מסוג זו קשורה להורמון ה DHT. כאשר טסטוסטרון נקשר עם שני אנזימים אלו הוא הופך לדיהידרוטסטוסטרון .(DHT)  זקיק השיער נחלשים כאשר באים הםבמגע עם ההורמון.

 2.      מחלות – נשירה יכולה להופיע  כ 3-4 חודשים לאחר מחלה או ניתוח רציני

3.      שינויים הורמונליים – משפיעים על מצב השיער בייחוד כאלו הקשורים לתפקוד תקין של בלוטת התריס (תת או עודף פעילות).

4.      לידה – כ 3-4 חודשים לאחר לידה מופיעה נשירת שיער אצל היולדת. מצב זה נחשב לטבעי והפיך.

5.       תרופות – נטילת תרופות לדילול דם, להפחתת קרישיות הדם, למחלת הגאוט, ליתר ל.ד, מחלות לב, אנטי דכאוניות וגלולות למניעת הריון משפיעים לרעה על צמיחת השיער.

6.      זיהומים ומחלות- זהומים פטריתיים על הקרקפת (בעיקר בילדים). מחלות כמו לופוס וסכרת. בנוסף, חשיפה לכימקלים שונים גם אלו הקשורים לטיפוח השיער כמו כן שימוש יומיומי במייבש שיער.

7.      תזונה – דיאטת חריפות או תזונה לקוייה עלולה לגרום לנשירה כתוצאה ממחסור בויטמינים. הוטמינים העיקריים המשפיעים על השיער הינם: אבץ, כל קבוצת וטמיני B, ברזל, גופרית ועוד.

נשירת שיער בראיה סינית

נשירת שיער, בגישה הסינית המסורתית, נובעת בעיקר מרקע חולשה של האנרגיה בכליות או בריאות או בשניהם. שני איברים אלו אחראים על שיער הראש של כל אחד מאתנו.

על פי הרפואה הסינית הכליות קשורות בין היתר למערכת הרבייה, ללידות ולמיניות האדם.
במערכת זו של הכליות המרכיב של העֲצְמוּת (Essence באנגלית, Jing בסינית) הוא הגורם המקושר ביותר לחוזקו וסמיכותו של שיער הראש. כאשר עצמוּת הכליות שרויה בחֶסֶר, השיער הופך דליל, שביר ומאבד מהברק הטבעי שלו.

לפי הגישה הסינית, הגולגולת מהווה מיקרו- אקופונקטורה של כל הגוף, בדומה לאוזן, כך שבמידה ונשלב דיקור גולגולת עם הטכניקה הנ"ל, ההשפעה המקומית תפעל על הגוף כולו. במהלך הטיפול, חסימות רבות בזרימת האנרגיה והדם ישתחררו והדבר יתבטא בנינוחות של המטופלים במהלך הטיפול ולאחריו. תופעות גופניות שונות יתמתנו ובמהלך הזמן גם יעלמו כליל.

על מנת לטפל כראוי אנחנו חייבים להבין את הגורמים והאבחנה הסינית העכשוית, גם על פי מצב השיער והקרקפת :

• שיער דק, חלש, יבש ושביר יעיד על פגיעה בדם של הכבד, בצ'י של הטחול או ביין של הכליות.
• פגיעה בצפיפות השיער או שיער דליל, יעיד על פגיעה בתמצית ובאנרגיית הכליות.
• שיער חסר ברק ונפח יעיד על חולשה של הריאות, הריאות מתבטאות בעור ובשיער, כאשר ישנה חולשה של הריאות, השיער והעור יבשים וברק השיער נחלש.

במרבית המקרים בהם הנשירה פעילה, קיימת רגישות בקרקפת, בין במגע עדין ובין ללא שום מגע פיזי. רגישות זו נובעת מהפחתה הולכת וגוברת של אנרגיה ודם suivez ici. כאשר עוצמת הכאב עזה, נאלצים רבים מהם ליטול משכך כאבים. חשוב לקשר בין שתי האבחנות, אובדן השיער וכאבי הראש.

בחולשה כלייתית, אנשים נוהגים להתלונן בפני הרופאים או בפני הקרובים ביותר בלבד, על ירידה בזיכרון ובכושר הריכוז, תתכן גם ירידה בליבידו ופוריות, וייתכנו כאבי גב תחתון.  התופעות מתחילות בהדרגה כך שהרבה זמן קודם לתשומת הלב, קיימים כבר תופעות נלוות.

תזונה לחיזוק השיער
התזונה, עפ"י הגישה המערבית, צריכה להתבסס על פחמימות מלאות וירקות. יש להקפיד לאכול שני סוגי פירות ביום ולקנות בשר טרי בלבד. עדיף לצמצם את צריכת הבשר ולאכול תחליפי סויה וקטניות המספקות חלבון צמחי. חשוב להימנע משמנים תעשיתיים ושימוש במרגרינה ולהעדיף על פניהם שמנים העשויים בכבישה קרה.
על פי המסורת הסינית, מזונות שיכולים לחזק את השיער ולהחזיר לו את צבעו ואת הברק הם אצות למיניהן (בעיקר היג'יקי), שעועית שחורה ועשב חיטה, שיש להם את היכולת לחזק דם בעוצמה. שעועית למיניה, ירקות ירוקים כהים, דגים, כבד, מח עצם, מוצרי חלב, נבטים, שקדים, זרעים, גרעינים ואגוזים – כל אלו יחזקו וינקו את דם הכבד, יחזקו את הכליות והטחול ויזינו את השיער.

האגדה על מר ח'ה שחור השיער

האגדה מספרת שלפני שנים רבות, מורה חכם מחכמי סין בשם ח'ה יצא עם תלמידיו לטייל ביער ולפתע מצא את עצמו לבד על גדות נהר שומם. בלי מחסה, בלי אוכל ובלי מים, רק עם מי הנהר ששימשו לו כמי שתיה ושורש צמח ששימש לו כמאכל. לאחר מספר חודשים, החכם מצא שוב את דרכו, אלא שהתלמידים שלו הופתעו לראות ששיערו האפור השחיר התמלא והתחזק. מר ח'ה הראה להם את שורש הצמח ממנו אכל, והשאר היסטוריה.

מאז, שורש הצמח פוליגונום מולטיפלורום (He shu hu) נקרא מר ח'ה שחור השיער, והוא המרכיב העיקרי בפורמולה צ'י באו המיועדת לחיזוק השיער.

פרטים לגבי הפורמולה אצלנו במרפאה. 

d

Welcome to Reina

Step into a true oasis of digital beauty we devised for your new beauty center, resort or spa website.

Monday 8:00-21:00
Tuesday 8:00-21:00
Wednesday 8:00-21:00
Thursday 8:00-21:00
Friday 8:00-14:00
Saturday Closed
Sunday 15:30-21:00
דילוג לתוכן